24 Čvn

Hlavní vlakové nádraží Děčín – Jízdní řády a vlaková spojení

V srdci severních Čech, tam, kde se řeka Labe vine krajem plným zeleně a skalních útvarů, se nachází město Děčín. A právě zde, na rozhraní historie a současnosti, stojí ikonická stavba, která je nejen dopravním uzlem, ale i svědkem dějin a proměn – Hlavní vlakové nádraží Děčín. Tento článek vás provede jeho bohatou historií, současným významem, a nazře i do jeho budoucnosti. Připravte se na cestu plnou zajímavostí, která vám odhalí, proč je děčínské nádraží víc než jen místo, kde se čeká na vlak.

Hlavní vlakové nádraží Děčín

Hlavní nádraží v Děčíně, umístěné v městské části Podmokly na Čsl. mládeže 89/4, představuje klíčovou železniční stanici. Skrze nádraží prochází jak první, tak čtvrtý tranzitní železniční koridor, což zahrnuje tratě vedoucí z Prahy do Děčína a z Děčína do Drážďan. Kromě toho sem směřují i tratě z Ústí nad Labem (po pravém břehu Labe), z Benešova nad Ploučnicí a z Oldřichova u Duchcova, přičemž na posledně zmíněnou trasu v současnosti nejsou vypravovány pravidelné spoje. Stanice disponuje čtyřmi nástupišti, ke kterým je možné se dostat jak po schodech, tak výtahem z podchodu. Díky své poloze u hranic hraje děčínské nádraží významnou roli zejména pro mezinárodní dálkovou dopravu z Německa, pro kterou je prvním zastavením na českém území.

Výpravní budova se vyznačuje zděnou konstrukcí se dvěma podlažími a sklepem, doplněná rizality v centrální části a na bocích, kde jsou rovněž připojeny pavilony.  Dekorativní bosované detaily zdobí rohy budovy, a podlaží jsou oddělena kordonovou římsou. Zaklenutá okna v přízemí mají profilované obložení, zatímco nad nimi se nacházejí prostá sklepní okénka. V roce 1998 bylo toto architektonické dílo oficiálně uznáno jako kulturní památka České republiky.

Staniční budova děčínského hlavního nádraží.

Tunely

Na železniční trase mezi Děčínem hlavním nádražím a stanicí Děčín-Přípeř, součásti trati směřující do Bad Schandau, se vynořují dva dvoukolejné tunely, vystavěné v roce 1849. Oba tyto tunely jsou ozdobeny kamennými portály v romantizujícím designu, charakteristickými pro jejich korunní římsu s obloukovým dekorem a zakončené cimbuří. Tunel zvaný Ovčí stěna (evidenční číslo 74), vyhloubený pod skalní formací Pastýřská stěna v pevné pískovcové skále a ponechaný bez vyzdívky, měří na délku 279 metrů. Za ním se nachází tunel Červená skála (evidenční číslo 75), který prochází pod Špičákem, s délkou 143 metrů a je opatřen zděnou vyzdívkou.

Tratě vedoucí z Děčína

Železniční trať : Praha–Děčín:

  • Železniční spojení mezi Prahou a Děčínem, které je v jízdním řádu označeno jako linka číslo 090, rozděluje regionální dopravu mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou do samostatné kategorie pod číslem 091, zatímco úsek mezi Ústím nad Labem a Děčínem patří k trati číslo 130. V přehledu 090 jsou uvedeny výhradně přímé spoje. Tato dvoukolejná a elektrifikovaná trať spojuje Prahu s Děčínem přes řadu měst, včetně Kralup nad Vltavou, Vraňan, Hněvic, Roudnice nad Labem, Lovosic a Ústí nad Labem, a je integrální součástí prvního tranzitního koridoru a národní železniční sítě. Trasa se většinou klene přímo po rovině a sleduje tok řek Vltavy a Labe, odchyluje se od nich pouze v dvou místech maximálně o čtyři kilometry. Od Lovosic směrem k Děčínu pak vede těsně podél Labem.

Železniční trať : Děčín–Benešov nad Ploučnicí-Rumburk:

  • Jednokolejná železniční spojka mezi Děčínem a Rumburkem, která je v jízdním řádu uvedena pod číslem 081, se táhne z Děčína do Rumburku a zahrnuje stanice Benešov nad Ploučnicí, Česká Kamenice, Jedlová, Rybniště a Krásná Lípu. Trať se rozkládá přes území Libereckého a Ústeckého kraje. Od 7. dubna 2014 je část trasy mezi Benešovem nad Ploučnicí a Jedlovou klasifikována jako regionální dráha, zatímco zbylé úseky patří do sítě celostátní dráhy. Jedná se o neelektrizovanou trať.

Železniční trať : 083 Děčín–Bad Schandau–Dolní Poustevna–Rumburk:

  • Jako mezinárodní spojení do Německa přes Bad Schandau tato trať slouží nejen pro lokální, ale i pro dálkové cestující směřující do saských destinací.

Železniční trať : Ústí nad Labem – Velké Březno – Děčín:

  • Železniční spojení mezi Ústím nad Labem a Děčínem, které je v jízdním řádu označeno číslem 073, spojuje stanici Ústí nad Labem-Střekov s Děčínem a vede podél pravého břehu řeky Labe. Trasa je většinou dvoukolejná a elektrifikovaná, avšak úseky mezi Děčínem východ dolní nádraží a Děčínem-Prostředním Žlebem a také mezi Děčínem východ horní nádraží a hlavním nádražím v Děčíně jsou jednokolejné. Jako součást národní železniční sítě obsahuje trasa dva tunely.

Železniční trať Děčín – Oldřichov u Duchcova:

  • Jednokolejná regionální železniční spojka mezi Děčínem a Oldřichovem u Duchcova, známá pod číslem 132 a lidově nazývaná Kozí dráha, zažila 26. března 2022 po patnáctileté přestávce obnovení osobní dopravy na úseku z hlavního nádraží v Děčíně do Telnice. Trasa je provozována pod označením T11 – Podkrušnohorský motoráček, a to o víkendech a svátcích během letní sezóny. Provoz zajišťuje historický motorový vůz typu M 152.0 s kapacitou 55 sedadel a prostorem pro 3 jízdní kola, přičemž v určitých termínech dochází k posílení souprav. Plánuje se další opravy trati, s cílem v nejbližší době zprovoznit úsek vedoucí z Telnice do Krupky.

Železniční trať 086 Liberec–Česká Lípa–Benešov nad Ploučnicí–Děčín:

  • Propojuje severočeský Liberec s Děčínem přes Českou Lípu a Benešov nad Ploučnicí, čímž zpřístupňuje cestujícím krásy severních Čech.

Železniční trať 130 Děčín–Kadaň předměstí:

  • Slouží jako důležitá spojnice mezi Děčínem a severozápadními Čechami, otevírá přístup k městům jako je Kadaň.

Železniční dopravci působící na hlavním vlakovém nádraží v Děčíně

Z nejznámějších železničních přepravců osob (jako jsou České dráhy, RegioJet, Leo Express, Arriva vlaky a AŽD Praha) se zde můžeme setkat s Českými drahami a Arriva vlaky. Setkat se zde můžeme i s méně známými vlaky zvanými Trilex od společnosti Länderbahn GmbH (DLB).

Jízdní řády

Jízdní řády na veškerá vlaková spojení vedoucí z nebo do Děčína si můžete prohlédnout zde.


Ukázka části odjezdového řádu z hlavního vlakového nádraží v Děčíně.

Noční spoje

Provoz vlaků během nočních hodin představuje běžnou součást provozního režimu na hlavním nádraží v Děčíně, což je stav, který se shoduje s praxí v celé řadě dalších měst České republiky.

Parkoviště u děčínského nádraží

Bezplatné parkovací místo se rozkládá za budovou hlavního nádraží, avšak najít zde volné místo bývá často náročné. Naproti tomu na opačné straně nádraží, při obchodním centru Korál, je situace pohodlnější s dostupností 129 parkovacích míst. První hodina parkování zdarma, za každou další započatou hodinu je účtován poplatek 20 Kč.

Dostupnost služeb na nádraží

  • Mezinárodní a vnitrostátní pokladní přepážka: Slouží pro nákup jízdenek na mezinárodní i vnitrostátní spoje, umožňuje cestujícím plánovat a rezervovat si své cesty předem.
  • Možnosti platby: Cestující mohou za jízdenky a další služby platit jak v eurech, tak platební kartou, což zvyšuje pohodlí a flexibilitu při placení.
  • Rozšířený prodej zboží: Na nádraží je možné zakoupit nejen jízdenky, ale i různé cestovní potřeby, suvenýry či občerstvení.
  • Integrovaný dopravní systém: Umožňuje jednoduchý přestup mezi různými typy dopravy a integraci jízdenek, což usnadňuje cestování po městě a regionu.
  • Směnárna ČD a půjčovna kol: Poskytují další pohodlí pro turisty a návštěvníky, kteří mohou vyměnit peníze nebo si půjčit kolo pro průzkum okolí.
  • Prostory pro cestující, úschovna zavazadel a kol: Nabízejí komfortní čekací prostory, bezpečné úschovny pro zavazadla a kola, což je ideální pro cestující, kteří potřebují odložit své věci.
  • Bezbariérové WC a restaurace: Zajišťují dostupnost a pohodlí pro všechny cestující, včetně těch s omezenou mobilitou, a nabízejí možnost občerstvení.
  • Stanoviště TAXI, bankomat, zastávka MHD, veřejné parkoviště, zastávka linkových autobusů: Tyto služby zvyšují dostupnost nádraží a usnadňují přístup k dalším službám nebo destinacím ve městě.
  • Policie, bufet nebo rychlé občerstvení, pošta, WC s eurozámkem, Zásilkovna: Poskytují další pohodlí a zabezpečení pro cestující, nabízí možnosti k jídlu, odeslání pošty nebo převzetí balíků.

Turisticky zajímavá místa v okolí hlavního vlakového nádraží v Děčíně

Okolí hlavního vlakového nádraží v Děčíně nabízí řadu turisticky zajímavých míst, která přitahují návštěvníky svou historií, přírodními krásami a kulturními památkami. Zde je několik tipů na místa, která stojí za návštěvu:

  • Děčínský zámek: Nachází se na skalním výběžku nad soutokem Labe a Ploučnice. Zámek s rozsáhlým parkem nabízí krásné výhledy na město a řeku, zajímavé expozice a prohlídkové trasy.
  • Pastýřská stěna: Jedná se o vyhlídku dostupnou pěšky nebo lanovkou, odkud se naskýtá úchvatný pohled na město Děčín a okolní krajinu. Místo je oblíbeným startovním bodem pro pěší turistiku.
  • Rozhledna na Špičáku: Nedaleko Děčína se nachází tato rozhledna, z níž je možné obdivovat nejen město, ale i širší panorama Českého středohoří a Saského Švýcarska.
  • Národní park České Švýcarsko: Tento park, který je domovem slavné Pravčické brány, nabízí nespočet turistických tras, skalních útvarů a hlubokých lesů. Ideální pro milovníky přírody a turistiku.
  • Via Ferrata v Děčíně: Pro milovníky adrenalinu a horolezectví nabízí Děčín jedinečnou via ferratu vedoucí přímo v městských skalách nad Labem. Je to jedna z nejzajímavějších ve střední Evropě.
  • Zoo Děčín: Městská zoo se specializuje na chov velkých koček a nabízí také mnoho dalších druhů zvířat. Je to skvělé místo pro rodiny s dětmi.
  • Pivovar Kocour: Nedaleko od nádraží najdete tento oblíbený regionální pivovar s restaurací, kde můžete ochutnat místní pivo a speciality.
  • Porta Bohemica: Tato část řeky Labe mezi Děčínem a Ústím nad Labem je známá svými malebnými skalními útvary a romantickými výhledy, které inspirovaly mnohé malíře a básníky.

V okolí Děčína lze najít rozmanité možnosti pro turisty všeho věku a zájmů, od historických památek, přes přírodní krásy, až po adrenalinové aktivity a gastronomické zážitky.

Budova děčínského hlavního nádraží.

Naše zkušenosti s hlavním nádražím v Děčíně?

„Navštívil jsem hlavní vlakové nádraží v Děčíně a musím říct, že jsem byl opravdu mile překvapen. Vše od příjezdu po odjezd bylo takřka bezchybné. Nádraží je čisté, dobře organizované a disponuje širokou škálou služeb, které zpříjemnily mou cestu. Personál byl přátelský a ochotný, ať už jsem potřeboval informace nebo jsem si šel koupit jízdenku. Také možnost sedět v pohodlí občerstvovacího zařízení a sledovat ruch nádraží byla příjemným bonusem. Navíc, poloha nádraží je ideální pro ty, kteří chtějí prozkoumat krásy Děčína a jeho okolí. Celkově mohu říci, že hlavní vlakové nádraží v Děčíně je vynikající bránou pro všechny cestovatele hledající pohodlné a příjemné prostředí.“

Kontaktní údaje společnosti – Děčín hlavní vlakové nádraží

  • Telefonní číslo: +420 702 248 260 (Půjčovna kol)
  • Pracovní doba: Po–Ne (08:00–12:30,13:00–17:15, 17:45–19:30)